Dünyanın En Eski Spor Kulüpleri

Aşağıdaki liste Amerikan Futbolundan Krikete kadar her spor dalındaki en eski kulüpleri içermektedir. Spor kulüpleri, Türkiye’de ve hatta dünyada oynanan tüm spor takımlarını düşündüğünüzde önemlidir. Türkiye’de Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş gibi spor kulüplerinin sadece futbolda değil diğer branşlarda da öncü olduğunu biliyor muydunuz? Hindistan’da kurulan dünyanın en eski futbol takımının tüm dünyanın en eskisi olduğunu biliyor muydunuz? Bu yazımızda önce Türkiye’de sonra da dünyada farklı branşlarda öncü ve köklü spor kulüplerinin kuruluş hikâyelerine bakacağız.

Futbol topu kullanmak iyi bir fikirdir.

1890’larda, başta İngilizler olmak üzere Osmanlı İmparatorluğu’nda yaşayan yabancılar, Türkiye’yi modern futbolla tanıştırdı. En eski Türk futbol kulüplerine göz atın.

İzmir Futbol Kulübü

İzmir Futbol Kulübü 1894 yılında kuruldu ve 1906 yılında Atina’da düzenlenen Ara Olimpiyatlara katıldı. O yıl futbol branşında sadece dört takım vardı. İzmir Futbol Kulübü ikinci oldu.

1900’lerin başında futbol kulüplerinin kadrolarında genellikle Rum ya da Ermeni kökenli oyuncular yer alırdı. “Black Stockings Football Club” adlı ilk Türk futbol takımı 1901 yılında kuruldu. Ancak kulüp aynı yıl feshedildi.

Galatasaray Spor Kulübü

Türkiye’nin ilk ve en eski aktif futbol kulübü olan Ali Sami Yen, 1905 yılında Türkiye’de kuruldu. Ali Sami Yen ve Galatasaray Lisesi’nden (o zamanki adıyla Mektebi Sultani, Galatasaray Lisesi) arkadaşları, çoğunluğu Türk olan bu takımı kurdu. Takımın kurucusu, “Amacımız İngilizler gibi birlikte oynamak. Bir rengimiz ve lakabımız olsun istiyoruz ve Türk olmayan takımları yenmek istiyoruz.”

Şu anda “Beşiktaş en eski futbol kulübü değil mi?” diye düşünüyor olabilirsiniz Beşiktaş ülkemizin en eski kulüplerinden biri olmasına rağmen en eski futbol kulübü değil çünkü kurulduğunda aslında bir jimnastik kulübüydü. Kulübün futbol şubesi 1910 yılında kurulmuştur.

Voleybol

1920’lerde voleybol dünya çapında çok popüler bir spordu. Ancak Türkiye’de bu kadar popüler değildi. Voleybol Türkiye’de 1950’li yıllarda yaygın olarak oynanmaya başlandı.

1922 Galatasaray Spor Kulübü

Galatasaray Erkek Voleybol Takımı, 1922 yılında kurulan Türkiye’nin en eski voleybol takımlarından biridir. Galatasaray Spor Kulübü aynı yıl bir kadın voleybol takımı kurmuştur. Türkiye’de bunu yapan ilk kulüplerden biri olmuştur. İlerleyen yıllarda Fenerbahçe ve Beşiktaş gibi spor kulüpleri de voleybolu branşlarına eklemişlerdir.

Basketbol

Basketbol 1930’larda dünyaya tanıtıldı. Ancak İkinci Dünya Savaşı sırasında turnuvalar düzenlenmediği için gerçek anlamda büyümesi 1950’lerde başladı.

1913 – Fenerbahçe Spor Kulübü

Galatasaray, Türkiye’de basketbolu branşlaştıran ilk Üç Büyükler oldu, ancak sakatlıklar nedeniyle bu uzun sürmedi. 1913 yılında Fenerbahçe bir erkek basketbol takımı kurdu, ancak Galatasaray gibi onlar da çok başarılı olamadı. Bir süre dağılan takım 1944 yılında yeniden kurulur ve Fenerbahçe’nin basketbol macerası böylece başlar.

Dünyanın en eski kulüpleri

Şimdi de dünyanın en eski spor kulüplerinin ikinci listesine bakalım.

1792 Kalküta Kriket ve Futbol Kulübü

Tarihi 1792 yılına kadar uzanan CC&FC, Hindistan’ın Kalküta kentinde yaşayan İngilizler tarafından kurulmuştur. Kulüp 228 yıllık bir geçmişe sahiptir ve futbol, rugby ve kriket gibi spor dallarında aktif olmaya devam etmektedir.

Futbol

Eğer futbolla biraz olsun ilgileniyorsanız, İngiltere için ne kadar önemli olduğunu bilirsiniz. Yukarıda yazdıklarımızı okuduysanız bu yazı sizi şaşırtmayacaktır.

1857- Sheffield Futbol Kulübü

Sheffield F.C. FIFA, Sheffield F.C.’yi ödüllendirdi Sheffield F.C. 2004 FIFA Liyakat Madalyası’nı aldı. Bu ödülü şimdiye kadar alan tek takımdır.

İngiltere, Türkiye’de olduğu gibi futbolu dünyaya tanıtmayı ve sevdirmeyi başardı. Biraz daha Latin Amerika’ya gidelim ve futbol macerasının orada nasıl başladığını keşfedelim.

1867 – Buenos Aires Futbol Kulübü

Latin Amerika’da kurulan ilk futbol kulübü, iki İngiliz tarafından kurulan bu kulüptü. Bu kulüp Latin Amerika’yı futbolla tanıştıran ilk kulüp olmuştur. Kulübün kurucularının Maradona gibi efsanevi bir oyuncudan sorumlu olduğunu söylemek abartılı olur.

Basketbol

Sırada basketbol var. En eski basketbol kulüpleri listemizde basketbolun doğduğu yer olan ABD’den bir takım da yer alıyor.

1923 Sacramento Kings

Sacramento Kings’in tarihi 1923 yılında Rocherster Seagrams adıyla başlamıştır. Sacramento Kings halen varlığını sürdüren en eski NBA takımıdır. Rochester Royals ve Kansas City Kings de dahil olmak üzere birçok farklı isimle anılmıştır.

Amerikan Futbolu

Halen NFL’de yer alan en eski Amerikan futbolu takımının kuruluş tarihini öğrenince şaşıracaksınız.

1898 Arizona Cardinals

Arizona Cardinals, NFL’in kuruluşundan önceye dayanan 122 yıllık bir geçmişe sahiptir. Takım ilk olarak Morgan Athletic Club olarak adlandırılmıştır. 1994 yılında adını Arizona Cardinals olarak değiştirdi.

Dünyanın en eski ve en köklü futbol kulüpleri listemiz tamamlandı. İngilizler futbolu dünyaya yayarken, ABD voleybol ve basketbolun yaratılmasına yardımcı oldu. Spor tarihi hakkında daha fazla bilgi için Efsaneler Köşemizi ziyaret edin!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *