Dünyanın en büyük stadyumu hangisidir?

Farklı spor dalları için birçok stadyum inşa edilmiştir. Bazı stadyumlar tasarımlarıyla, bazıları ise büyüklükleriyle öne çıkar. Futbol müsabakalarına ev sahipliği yapan stadyumlar kesinlikle en çok dikkat çekenlerdir. Tüm dünyadaki en büyük futbol stadyumu hangisidir?

Dünyanın En Büyük Stadyumu Nerede Bulunuyor?

Kuzey Kore’nin “Rungrado” 1 Mayıs Stadyumu 1 Mayıs 1989’da açıldı. Stadyuma ev sahipliği yapan Pyongyang, aynı zamanda ülkenin başkenti ve en büyük şehridir. Stadyumun adı, inşa edildiği Taedong Nehri’ndeki Rungra Adacığı’nın yanı sıra tüm dünyada kutlanan 1 Mayıs İşçi Bayramı’ndan geliyor.

Çok amaçlı bir stadyum olan Rungrado, atletizmden futbola kadar çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapıyor, ancak tamamen farklı bir amacı var. Stadyum, 1947 yılından bu yana düzenlenen “Dünya Gençlik ve Öğrenci Festivali” adlı uluslararası bir organizasyon için kullanılıyor. Kuzey Kore festivale katılım rekoru kıran ilk ülke oldu. Etkinlik daha önce Moskova, Viyana ve Prag gibi şehirlerde de gerçekleştirilmişti. Festival dünyanın en büyük stadyumu olan Rungrado 1. Stadyumunda gerçekleştirildi.

Dünyanın en büyük stadyumu kaç kişiliktir?

Dünyanın en büyük stadyumu en kalabalık olanıdır. Rungrado 150.000 kişilik oturma kapasitesine sahiptir. Rakamı daha açık hale getirmek için bir örnek kullanabiliriz. İstanbul’un en büyük stadyumu olan Atatürk Olimpiyat Stadyumu 76.761 seyirci alabiliyor.

Rungrado 1 Mayıs Stadyumu bir spor sahasından çok daha fazlası. Kim Jong Un Kuzey Kore’de tanınmış bir lider. Her yıl kutlamalarına ev sahipliği yapmak için Rungrado 1 Mayıs Stadyumu’nu kullanıyor. Ne zaman bir dünya lideri Kim Jong Un’u ziyarete gelse Rungrado eğlenceye ev sahipliği yapıyor. Bu etkinliklerde stadyum tıklım tıklım doluyor. Marşlar birlikte söylenir ve büyük ışık gösterileri eşsiz bir gösteri yaratır.

Dünyanın En Büyük Stadyumunun Mimarisi

Dünyanın en büyük stadyumu olan Rungrado 1 Mayıs Stadyumu çok basit bir yapıdır. Rungrado’nun spor sahası 222.500 metrekarenin biraz üzerinde ve 1.000 metrekareden fazla alana yayılıyor. Stadyum havadan bakıldığında dev bir paraşütçüye benziyor. Mükemmel bir düzende yerleştirilmiş 16 beyaz kemer, stadyumun bir paraşütçü gibi görünmesini sağlıyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *