Dünyanın En Başarılı 5 Kadın Futbolcusu

Futbol denince akla genellikle erkekler ligi geliyor. Erkekler ligi olduğu için de en başarılı futbolcular Messi, Neymar ve Ronaldo’dur. Bu oyuncuların yetenekleri tartışılmaz olsa da unutulan bazı oyuncular da var. Bugün sizler için kadın futbol liginin en yetenekli ve başarılı 5 ismini derledik.

Sam Kerr

sam Kerr, kariyerine 15 yaşında başlayan 29 yaşında Avustralyalı bir futbolcudur. Uluslararası alanda en iyi Avustralyalı golcü ve NWSL’de tüm zamanların en iyi futbolcusu olarak tanınan Kerr, 2020’den beri Chelsea’de oynamaktadır. Dünyada 3 farklı kıtada 3 farklı ligde Altın Ayakkabı ödülünü kazanan tek kadın futbolcudur.

Catarina Macario

Brezilya’da doğdu ve kariyerini ilerletmek için Amerika Birleşik Devletleri’ne taşınmadan önce 12 yıl orada yaşadı. Brezilya’dayken, birçok efsanevi futbolcunun geldiği Santos’ta oynadı. 2021’den beri Lyon’da oynuyor ve ondan önce Stanford Üniversitesi’nde oynadı.

Alexia Putellas

Barcelona kadın futbol takımının kaptanı ve orta saha oyuncusu, 1994 yılında İspanya’da doğdu. 2022’de Avrupa’daki tüm büyük ödülleri kazandıktan sonra tüm zamanların en iyi futbolcusu olarak kabul edildi.

Aitana Bonmati

Listemizdeki bir başka Barcelona oyuncusu olan Bonmati, 2021 UEFA Kadınlar Ligi final maçının en iyi oyuncusu seçildi. 2019’da takımının ilk kez finale çıkmasına yardımcı oldu ve aynı zamanda yılın Katalan oyuncusu seçildi.

Vivianne Miedema

Bayern Münih ve Arsenal gibi dünyanın en iyi takımlarında forma giyen Miedema, hem erkek hem de kadın takımlarında Hollanda’nın uluslararası gol kralı. Arsenal ile yaptığı yeni anlaşmayla da İngiltere’nin en çok kazanan kadın futbolcusu oldu.

Listemizdeki kadınların birçoğu kadın oldukları için futbol kariyerlerinde bir şekilde zorluklar yaşamışlardır. Tüm bu sorunlara rağmen bu kadar başarılı olmalarından gurur duyuyoruz. Elbette başarılı kadın futbolcular bu listeye sığmayacak kadar çok. Gelecekteki maçlarını sabırsızlıkla bekliyor ve şimdiden iyi seyirler diliyoruz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *