Dünya Kupası Tarihinde Özel Topların Hikayesi

FIFA, Dünya Kupası ‘nı düzenliyor Turnuva yaklaşık 100 yıldır devam ediyor. Dört kıtayı dolaşan bu turnuva bize pek çok güzel anı bıraktı. Efsanevi oyuncular, heyecan verici maçlar, tartışmalar, özel kramponlar… Ve tabii ki her etkinlik için özel olarak tasarlanan toplar! Favernova 2002’yi kim unutabilir? Turnuva topları yıllar içinde teknolojik gelişmelerle birlikte evrim geçirdi. Bugün bile turnuva topları mükemmel estetik kalitede üretiliyor. Dünden bugüne dünya kupası turnuvalarında kullanılan tüm topları listeledik.

İlk Dünya Kupası Turnuvasında Kullanılan Top

Uruguay’da 1930 yılında düzenlenen turnuvada duran top yoktu. Final maçı olan Uruguay – Arjantin karşılaşmasında takımlar yanlarında getirdikleri toplarla oynadılar. İlk FIFA turnuvasına katılmaları için FIFA tarafından on üç takım davet edildi.

klasik 1970 Turnuva Topu: adidas Telstar

Adidas Telstar - Vikipedi

Adidas, FIFA’nın bir anlaşmaya varmasının ardından 1970 yılında Dünya Kupası topunu üretmeye başladı. Adidas bu tarihten itibaren topu üretmektedir. Markanın 1970 yılında ürettiği “Telstar”, yirmi beyaz altıgen ile on iki siyah beşgenden oluşuyordu. Su geçirmez özellikteydi. Futbolseverler uzun yıllardır Meksika’daki turnuvayı hatırlıyor. Turnuva Jairzinho Pele Gerson Tostao gibi futbol yıldızlarını bir araya getirmişti.

Etrusco Unico, yerel malzemelerle doldurulan ilk Dünya Kupası Topu.

Dünya Kupalarında kullanılan futbol topları ve anlamları Katar 2022 Dünya  kupası

1990’daki turnuva İtalya’nın tarihinden esinlenmişti. MÖ 6. Yüzyılda Etruria’da Tiber Nehri ile Arno Nehri arasında yaşayan Etrüskler, Etrusco Unco adını verdiler. Adidas topu aslan başları ve kenarlarındaki üçgen motifleriyle süsledi. Şimdiye kadarki en düşük skorlu Dünya Kupası oldu. Birçok futbolsever hala bu kupayı en sıkıcı Dünya Kupası olarak hatırlıyor.

adidas tricolore: İlk renkli Dünya Kupası topu

1998 FIFA World Cup Adidas Tricolore Official Match Ball – Classic Shirts ZA

1998’deki Fransa turnuvasında kullanılan top Fransa bayrağına göre renklendirilmişti. Bu turnuvada altın gol ilk kez uygulanmıştır. Final maçında Fransa, Brezilya’yı 3-0 gibi farklı bir skorla yenerek kupayı kazandı. Fransız takımının yıldızı Zinedine Zidane’dır.

Fevernova: Kimsenin Unutamayacağı Muhteşem Top!

Orijinal Matchball Adidas Fevernova. Fifa-WM 2002 Japon & Güney Kore. Omb.  * nadir bulunur : Amazon.com.tr: Spor ve Outdoor

Adidas 1978’den beri kullandığı top tasarımını tamamen değiştirerek futbolseverlere yeni bir top sundu. Bu, tarihte iki ülkenin birlikte düzenlediği ilk Dünya Kupası turnuvasıydı. Fevernova’nın renkleri Japonya ve Güney Kore’nin kültürlerini yansıtıyordu. Brezilya’nın Cafu & Ronaldo ile damga vurduğu turnuvada Türkiye üçüncü olarak Türk futbol tarihinin en başarılı takımı oldu.

Oylama ile Seçilen İlk Top : brazuca

Telstar to Jabulani to Brazuca: Evolution of World Cup Final Ball | News,  Scores, Highlights, Stats, and Rumors | Bleacher Report

Dünya Kupası’nın bir futbol taraftarının adını taşıyan ilk topu Brazuca 2010 yılında tanıtıldı. Seyirciler ismi seçmek için üç isim üzerinde oy kullandı. 2014 turnuvasında Almanya’nın futbolu herkesi etkiledi. Yarı finalde Brezilya’yı 7-1 yenen takım şampiyon oldu ve bir Dünya Kupasını daha müzesine götürdü.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *