Çekirdek Eğitimi Nedir? Nasıl yapılır?

Bu pek alışık olmadığımız bir terimdir, ancak core bölgesi vücudun çok önemli bir parçasıdır. Göğüs kafesinden kalça kemiğine kadar uzanan bölge bir korse gibi hareket eder. Kaslarınızı ihmal etmek ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Sizi birçok dış etkene karşı korurlar ve aynı zamanda karın bölgesini sarmaya yardımcı olurlar. Spor meraklısı olsun ya da olmasın herkes core bölgesini güçlendirmekle ilgilenmelidir. Çok sayıda kas grubu içerir. Core bölgesi bunu yapmak için harika bir yoldur.

Skolyoz veya duruş bozukluğu gibi sorunları düzeltmek için alternatif bir yöntemdir. İyi bir duruş sağlamak ve omurgayı korumak için önemlidir. Tuz ve karabiber ayrıca şık bir görüntü oluşturur ve dikkat çeker. Core bölgesi, diğer kas gruplarına kıyasla hem beslenme hem de antrenmanla yakından ilişkilidir. Beslenmeniz tutarsızsa core egzersizinden istediğiniz sonuçları elde edemeyebilirsiniz.

Core bölgesi nasıl çalıştırılır

Haftada en az üç gün core antrenman yapmanız önerilir. Tutarlılık, olumlu sonuçlar elde etmenin anahtarıdır. Core antrenmanı birçok şekilde yapılabilir. Bu egzersizlerden en etkili olanları sizin için bir antrenman rehberinde derlenmiştir.

Mekik

Mekik, en popüler temel egzersizlerden biridir.

Minderin üzerine uzandıktan sonra bacaklarınızı bükün ve kendinize doğru çekin.

Başınızı bacaklarınıza yaklaştırarak boynunuzu sabit tutun.

Kendinizi sayılarla sınırlamayın. Mümkün olduğunca çok tekrar yapın, ancak yeni başlayanlar veya yeni başlayanlar için 12 tekrardan oluşan üç set yeterli olacaktır.

Plank

Bir sonraki adım, karın kası yapmaya çalışan birçok kişi için bir kabus olabilir. Duruş zordur, ancak aynı zamanda çok fazla direnç vardır. Karın kaslarınıza direnç uygularken yanma hissi duyabilirsiniz.

Yüzüstü uzanın

Vücudunuzu kaldırırken, üst vücudunuzu desteklemek için parmak uçlarınızı ve dirseklerinizi kullanın.

Dik durun ve bükülmekten kaçının. Bacaklar ve vücut yere paralel olmalıdır.

Plank, tekrarlara değil zamana bağlı olduğu için diğerlerinden farklıdır. Karın kaslarınızı ne kadar çok çalıştırırsanız bu pozisyondan o kadar fazla verim alırsınız.

Rus bükümü

Bu hareket core antrenmanı için çok önemlidir. Bu hareket, yanları hedef alarak öncekileri tamamlar.

Topuklarınızın üzerinde dururken bacaklarınızı kaldırın.

Önce sağa, sonra sola dönün ve ellerinizi birbirine kenetleyin.

Beş veya on kiloluk ağırlıklar tutmak karnınızı biraz daha zorlamanıza yardımcı olacaktır.

Set başına 12 tekrardan oluşan üç set yeterli olacaktır.

Yan plank

Listedeki son egzersiz yan plank hareketidir. Bu, plank hareketinin biraz farklı bir versiyonudur. Karın bölgesinin en sert kısımlarından biri olan yan bölge bu egzersizle çalıştırılır. Dirseklerinizin üzerinde durun ve vücudunuzu yana doğru tutun. Üst bedeniniz ve alt bedeniniz bükülmemelidir. Vücut duruşu, ayakta dururken sahip olacağınız duruşa benzer olmalıdır. Bu harekette bir sağ ve bir sol taraf kullanılmalıdır. Plank gibi tekrarlı değildir. Ne kadar çok dirence dayanabilirseniz o kadar iyidir. Bu önemli hareketi yapmayı unutmayın. Core antrenmanınızın önemli bir parçasıdır.

Spor yaparken ihtiyacınız olan ürünler Yalı Spor’da ve bu yazıya özel her 500 TL’lik yeni sezon alışverişine anında 100 TL indirim! BLGNS indirim kodunu kullanın. Bugün bizi ziyaret edin ve özel indirimden yararlanın.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *