Çocuklar İçin Güneş Gözlüğü Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Güneşli günleri özledik. Güzel havalarda dışarı çıkıp güzel bir yürüyüş yapmak ya da güneşlenmek istediğinizi biliyoruz. Güneşlenmenin sağlık açısından faydaları saymakla bitmez. Yine de güneşin tadını çıkarmak istediğinizde kendinizi korumalısınız. Kendinizi UV ışınlarından korumak için gerekli adımları atmazsanız, sağlığınız olumsuz etkilenebilir. UV ışınları çocuklar için de zararlı olabilir. Çocuklar biz yetişkinlere göre daha hassastır. UV ışınlarının ileride göz ve cilt sorunlarına neden olduğu bilinmektedir. Çocukların cildini ve gözlerini korumak için göz koruması takmak önemlidir. Çocuklar için en iyi gözlüklerin belirli özelliklere sahip olması gerekir. Bu nedenle çocuk güneş gözlüğü alırken nelere dikkat etmeniz gerektiği hakkında bu içeriği hazırladık.

Bebeklerde Güneş Gözlüğü Kullanımı | Anneysen

Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • İlk olarak, temel bilgilerle başlayalım. Çocuk güneş gözlükleri UV ışınlarının en az %95’ini engellemelidir.
  • Çerçeve yüzünüze tam olarak oturmalıdır. Burnunuza veya kulaklarınıza baskı yapmamalıdır. Çerçeve hafif olursa gözlüğü takmak daha kolay olacaktır. Daha büyük camlı bir gözlük daha fazla koruma sağlayacaktır. Daha küçük camlar gözü tam olarak kapatmaz ve güneş ışınlarının kenarlardan girmesine izin verir.
  • Gözlük seçmeden önce çocuğunuzun ne kadar aktif olduğunu göz önünde bulundurun. Çocuğunuzun güvenliğini ve emniyetini sağlamak için dayanıklı bir cam seçmelisiniz. Polikarbonat camlar diğer camlara göre daha uzun ömürlüdür.

Çocuklarda Güneş Gözlüğü Kullanımı | Çocuklu Dünya

  • Pembe veya mavi gibi bir nesnenin farklı algılanmasına neden olabilecek renklere sahip camlardan kaçınmak önemlidir. Camların parlaklığı azaltabildiğinden emin olun.
  • Çerçeve de en az camlar kadar önemlidir. Kırılgan olmayan ve kurşun ya da diğer toksik maddeler içermeyen malzemeleri tercih edin.
  • Güneş gözlüklerinin polarize olması ile UV ışınlarına karşı koruma sağlaması aynı şey değildir. Polarizasyon filtreleri parlamayı azaltarak nesneleri daha görünür hale getirir. Polarizasyon filtresi, Polarize Lensli Çocuk Güneş Gözlükleri için bir zorunluluk değildir Filtreleme avantajlıdır.
  • Gözlüğü arkaya sabitlemek için elastik ip de kullanabilirsiniz. Bu, çocuğunuzun güvenliğini ve rahatlığını sağlayacaktır.

Çocuklar için ürün seçmenin ne kadar zor olduğunu anlıyoruz. Her özellik ayrı ayrı araştırılmalıdır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *