Bilmeniz Gereken Yoga Çeşitleri

Yoga, dünyadaki en popüler fitness formlarından biridir. Yoga zihin, beden ve ruhun bütünleşmesi olarak tanımlanabilir. Sizin için doğru yoga stilini seçmek zor olabilir. Yoga stillerinin çoğu aynı yoga nefes çeşitlerini ve Asana adıyla bilinen aynı yoga pozlarını paylaşır. Bununla birlikte, deneyim farklı stiller arasında büyük farklılıklar gösterebilir. Uygulamaya nereden başlayacağınıza karar vermenizi kolaylaştırmak için her yoga türünün temel özelliklerini bilmeniz önemlidir. Yoga türleri, farklılıklarıyla birlikte aşağıda listelenmiştir.

Farklı Yoga türleri nelerdir?

Hangi stili seçerseniz seçin, yoga genel sağlığınız için faydalı olabilir. Düzenli olarak yoga yapmak esnekliğinizi ve gücünüzü artırır. Ayrıca enerjinizi de artırır.

Hatha Yoga

Hatha yoga: everything about this style of yoga and the best practices –  Lotuscrafts

Hatha yoga, diğer yoga stillerini (ashtanga Iyengar vb.) ifade eden bir terimdir. Fiziksel egzersizlere dayanırlar. Hatha dersleri daha yavaştır ve yeni başlayanlar için diğer yoga tarzlarına göre daha iyidir. Yogaya yeni başlayan biriyseniz, hatha başlamak için en iyi yoldur.

Vinyasa Yoga

VİNYASA YOGA'NIN BİLİM DESTEKLİ 14 FAYDASI | OmSiva Yoga

Vinyasa, birçok stüdyoda öğretilen popüler bir yoga stilidir. Hareketi nefesle birleştirmeyi içerir. Pozlar “vinyasa” adı verilen bir seri halinde yapılır. Hareketler kolayca ezberlenebilir ve meditatif dans benzeri bir ruh hali ile uygulanabilir. Bu yoga tarzı, karanlık bir odada veya bazen mum ışığında, kapalı gözler ve rahatlatıcı bir müzik eşliğinde yapılan hareketler nedeniyle popülerdir.

Astanga Yoga

Ashtanga Yoga: Definition, Principles, Practices & History

Astanga sekiz uzuv anlamına gelir ve yogik yaşam biçimini temsil eder. Geleneksel Hint yogası olarak tanımlanabilir. Vinyasa Yoga’da olduğu gibi, astanga yoganın asanaları nefesi hareketle senkronize etmek için tasarlanmıştır. Astanga, fiziksel olarak zorlayıcı bir dizi poz içerir, bu da onu yeni başlayanlar için uygun hale getirmez. Deneyim sahibi bir yogi gerektirir. Dizi, beş Güneşe Selam A ve beş Güneşe Selam B ile başlar ve ardından başka bir dizi pozla devam eder.

Iyengar Yoga

Iyengar Yoga - Wikipedia

Iyengar yoga, Hindistan’da ünlü bir yogi olan Iyengar tarafından geliştirilmiştir. Yoganın bu formu hassas ve detaylı hareketlerin yanı sıra dengeye de odaklanır. Iyengar yoga sınıfındaki öğrenciler nefeslerini kontrol ederken farklı duruşlar gerçekleştirirler. Öğrencilerin formlarını geliştirmelerine yardımcı olmak için pozların çoğu çok uzundur. Iyengar, vücuttaki tüm kasları çalıştırdığı için iyi bir egzersiz yapmanın mükemmel bir yoludur.

Bikram Yoga

Bikram Yoga Nedir, Nasıl Yapılır? | Bikram Yoga Faydaları - Skechers Blog

Hindistanlı bir tasarımcı olan Bikramchoudhury, 1970’lerde Bikramyoga’yı yarattı. Genellikle 40 derece ve %40 nem oranına sahip bir sauna odasında gerçekleştirilen bir dizi yoga duruşunu içerir. Bu, iki kez tekrarlanan 26 temel duruşu içerir. Bu duruşların çoğu denge üzerine odaklanır. Bu yoga türü sıcaktan hoşlananlara hitap edecektir. Ders 90 dakika sürer ve ders boyunca tam bir sessizlik vardır.

Yin Yoga

Yin yoga: be part of the yin crowd | Yoga | The Guardian

Yin, daha uzun süre oturmayı içeren daha yavaş tempolu bir yoga şeklidir. Yin yoga, iç huzuru bulmanıza yardımcı olabilecek meditatif bir uygulamadır. Duruşlar 45 saniye ile 2 dakika arasında sürdüğü için yeni başlayanlar için iyi bir yoga şeklidir. İşinizin çoğunu yerçekiminin yapmasına izin verdiğiniz için mücadele etmenize gerek kalmayacaktır.

Sivananda Yoga

Sivananda Yoga Poses - DoYou

Swami Vishnudevananda 1957 yılında Sivananda’yı kurmuştur. Doğru nefes alma, gevşeme teknikleri, diyet, fiziksel egzersiz ve olumlu düşünmeyi içeren beş yoga ilkesine dayanan bir yoga sistemidir. Bu ilkeler sağlıklı bir yaşam tarzı için gereklidir.

Yoganın birçok formu vardır ve her biri birbirinden farklıdır. Yoga egzersizlerine uygun, rahat ve konforlu spor giyim ürünlerine ulaşabilir, yoga derslerini daha eğlenceli hale getirebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *