Bel Ağrısına İyi Gelen Egzersizler

İster işte ister evde olun, ağır nesneleri kaldırmak veya ani hareketler yapmak birçok fizyolojik değişikliğe ve soruna neden olabilir. Bel ağrısı da bunlardan biridir. Zamanımızın çoğunu evde geçirdiğimiz yeni dünyada egzersiz her zamankinden daha önemli. Bu makale bel ağrısı egzersizleri ve yöntemlerinden oluşan bir derleme içermektedir.

Bel ağrısına ne sebep olur ve tedavisi için neler yapılabilir?

Hepimiz hayatımızın bir noktasında bel ağrısı yaşarız. Bu ağrı, anlayabildiğimiz veya anlayamadığımız nedenlerle yaşam kalitemizi etkileyebilir. Bel ağrısının birçok nedeni vardır. Ancak, ağır nesneleri kaldırmak veya yanlış bir pozisyonda oturmak en yaygın iki nedendir. Bel ağrınızı anlamak için vücudunuzu dinlemeniz önemlidir. Örneğin kendinize bel ağrısının ilk ne zaman ortaya çıktığını sorun. Daha önce hissettiğiniz bir ağrı mı yoksa aniden mi ortaya çıktı? Dinlenmekle geçebilir ya da sürekli bir ağrı şeklinde yaşam kalitenizi düşürebilir.

Bu soruların yanıtlarını biliyorsanız, sırt ağrınız için neler yapabileceğinizi doktorunuza danışmalısınız. Belimize çok dikkat etmeliyiz çünkü birçok bağın yanı sıra dokular, kaslar ve diskler içerir. Aynı zamanda vücudumuzun ağırlık merkezidir. Rüzgarda kalmak veya hareket hatası yapmak gibi diğer durumlarda bel ağrısının devam etmesine neden olabilir.

Bel ağrısı için üç egzersiz

Sırt ağrısının birçok nedeni olduğundan bahsetmiştik. Ancak, bunu hafifletmenin de bir yolu var! Bel ağrısı nasıl geçer diye endişelenmenize gerek yok. Doktorunuza danışarak hazırladığımız bel ağrısı egzersizlerini kullanabilirsiniz.

Mekik

Mekik, kilo vermek ve forma girmek için harika bir egzersiz olsa da bel ağrısını hafifletmek için de harika bir yoldur. Bunun nedeni, alt omurgamızı yormadan tüm gün yapabileceğimiz bir egzersiz olmasıdır. Bunun yerine, karın kaslarımızın gücüne odaklanılır.

Mekik çekerken doğru nefes almak önemlidir. Yükselirken nefes verin ve alçalırken nefes alın. Ayrıca başınızı veya boynunuzu zorlamadan kendinizi yukarı kaldırmak için karın kaslarınızı kullanmaya çalışmalısınız. Kendimizi kaldırırken belimizi değil karın kaslarımızı kullanmamız gerekir. Amacımız bel bölgemizi rahatlatmaktır.

Düz Bacak Kaldırma

Düz bacak kaldırma hareketi yaparak bel ağrısını azaltabilirsiniz. Düz bir şekilde uzanmalı ve bir bacağınızı bükmelisiniz. Ardından, düz bacağınızı bükülü dizinizin hizasına kadar kaldırın ve yavaşça yere indirin. Bacağı çok yükseğe kaldırmamak önemlidir. Ayrıca bel boşluğunuza da dikkat etmelisiniz. En iyi sonuçlar belinizi yere sabitleyerek elde edilir, böylece boşluk kalmaz.

Sizin için küçük bir ipucumuz var: Bacağınızı kaldırırsanız, alt omurganızdaki gerginliği azaltmak için ayak bileğinizi kendinize doğru hareket ettirin.

Çift Diz Göğüs Çekme

Yüzüstü yattıktan sonra bacaklarınızı kendinize doğru getirin ve ardından ellerinizi dizlerinizde birleştirin. Dizlerinizi birleştirdikten sonra ellerinizle içe doğru çekin. Dizlerinizi kendinize doğru çekerken bel gücünüzü değil ellerinizi kullanmanız gerekir.

Bu hareket 20 saniye boyunca yapılabilir. Daha sonra bekleyin ve 2-3 set yapın. Eğer zorlanıyorsanız bu egzersizi ve bel ağrısı için yapılan diğer hareketleri yapmayı bırakmanızı öneririz. Gerekirse bir doktora danışın. Bu üç egzersizi düzenli olarak yapmanız ve diğer faktörleri de göz önünde bulundurmanız yaşam kalitenizi artıracaktır.

Bu makalenin başında bel tutulmasından bahsetmiştik. İşte bel tutulmasına yardımcı olabilecek bazı şeyler.

Sıcak su bulundurun

Sıcak su torbalarını kim sevmez ki? Bel tutulması için, özellikle kış aylarında kadınlar için her derde deva olan sıcak su torbalarını kullanabilirsiniz. Küvetteki sıcak su kaslarınızı gevşetmeye yardımcı olabilir, ancak sıcak su torbası daha kullanışlıdır. Su sıcaklığının kaldırabileceğiniz bir sıcaklık olduğundan emin olun.

Masaj ve Dinlenme

Dinlenme ve masaj ne işe yarar? Bu doğru, ancak beliniz tutulduğunda hangi masaj ve dinlenmenin daha önemli olduğunu belirlemek mümkündür. Uygun bir yatak veya yastık kullanırsanız, alt omurganızın çok fazla baskı altında kalmayacağı bir pozisyonda yatabilirsiniz. Sırtınızın tutulduğunu belirterek rahatlatıcı bir masaj da yaptırabilirsiniz.

Elbette, sizi zorlamadığı sürece sevdiğiniz diğer egzersizleri de yapabilirsiniz. Bel ağrısıYukarıdabahsedilmişti. Sizin için neyin iyi olduğuna siz karar verin.

Bel ağrısını veya tutulmasını hafifletmek için herhangi bir egzersize başlamadan önce doktorunuza danışın.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *