Basit ve Etkili Bilek Güçlendirme Egzersizleri

Bileklerimiz her gün çok çalışır. Yaşam standartlarımız bilgisayar başında geçirdiğimiz saatlerden, taşıdığımız şeylerden ve bileklerimizin nasıl hissettiğinden etkilenir.

Bileklerinizin gün içinde çok fazla stres altında olduğunu biliyoruz. Rahatlamanıza yardımcı olmak için en iyi bilek egzersizlerini listeledik. Bilek güçlendirme egzersizlerini öğrenmek için okumaya devam edin. Bilek güreşi becerilerinizi ve sağlığınızı geliştirmenize yardımcı olacaklar.

Bilek Kası Geliştirme

El bileği kasları çanta taşımak, araba kullanmak veya bilgisayar kullanmak gibi tekrarlayan hareketler nedeniyle sertleşebilir ve gerginleşebilir. Bu durum şiddetli hale geldiğinde yaşam kalitemizi düşürebilir. Derlediğimiz bilek egzersizleri bilek kaslarınızı geliştirmenize yardımcı olacak ve günlük rutininizin bir parçası haline gelecektir.

Bu bilek güçlendirme egzersizlerini nerede olursanız olun yapabilirsiniz. Bazıları alet kullanmanızı gerektirirken, bazıları gerektirmez.

Bileğinizi Nasıl Güçlendirirsiniz?

Bilekleri güçlendirmenin en yaygın yolları bilek ağırlıkları veya kas geliştirme makineleridir. Bunlar tam olarak nedir? Bilek ağırlıkları kaslarınızın gücünü artırmak için kullanılabilir. Bilek bantları 0,5 kg’dan 1 kg’a ve 5 kg’a kadar çeşitli ağırlıklarda mevcuttur. İç dolgular genellikle kumdan veya aynı ağırlığa sahip diğer malzemelerden yapılır. Bu ağırlıklar bazı modellerde ayarlanabilir. Bilek ağırlıkları takarak kaslarınızı geliştirebilir ve evdeyken egzersiz yapabilirsiniz.

Ayrıca herhangi bir ekipman kullanmadan da bilek egzersizleri yapabilirsiniz. İşte sizin için bir araya getirdiğimiz birkaç tanesi. Hadi bir göz atalım.

Yumruk Sıkma

İlk olarak, size herhangi bir alet kullanmadan yumruk sıkma hareketini nasıl yapacağınızı göstereceğiz. Yumruğunuzu sıkmak için herhangi bir şey kullanmanıza bile gerek yok! Sırtınız dik olacak şekilde bir sandalyeye oturun. Kollarınızı iki yana açın ve yumruk şeklinde sıkın, sonra bırakın. İlk başta hiçbir etkisi yokmuş gibi görünebilir ancak birkaç tekrardan sonra etkisi olduğunu fark edeceksiniz. Bilek güçlendirme yolculuğuna yeni başlayanlara tavsiyemiz kendilerini çok zorlamamalarıdır. Bu, sporun ilk gününden sonra ortaya çıkan kas ağrısına benzer. Kaslarınızı rutinin dışına çıkarıyorsunuz.

Bu egzersiz hiçbir ekipman gerektirmez. Ellerinizi ve kollarınızı normalden daha yükseğe kaldırarak kan akışını artıracak ve kaslarınızı geliştireceksiniz. Böylesine kolay ama etkili bir egzersizi kim rutinine dahil etmek istemez ki?

Elleri Birleştirme

Bileklerinizi güçlendirmek için yapacağınız ikinci egzersiz çok masum görünse de gerçekten işe yarıyor. Düz bir pozisyonda bir tabureye oturun. Ellerinizi göğüs hizasına getirin ve baskı uygulayın. İşte başlıyoruz! Birbirinizi iterken dirseklerinizi açık ve kapalı tutun. Başlangıçta zorlanabilirsiniz, ancak zamanla daha kolay hale gelecektir.

Bunu kendi gücünüzü kullanarak yapabileceğiniz için herhangi bir alet kullanmanıza gerek yoktur. Düz bir duruşu korurken ve ellerinizle iterken dirseklerinizi açık ve kapalı tutmanız önemlidir.

El Yayı

Aletleri kullanarak kendi başınıza bilek güçlendirme egzersizleri yapabilirsiniz. Sizi temin ederiz ki bu en popüler bilek güçlendirme aleti sınırlarınızı test edecek! Bilek kaslarınızı ve el kaslarınızı güçlendiren el yayını kullanmak çok kolay. Yayın gerginliğinin değiştirilebildiği modelleri de bulabilirsiniz. Bu aleti çantanızda taşıyabilir veya ofise götürebilirsiniz. Trafikte beklerken arabanızda da kullanılabilir.

Bilek Ağırlığı

Bilek ağırlıkları da kullanabilirsiniz. Bilek ağırlıklarını performansınıza göre artırabilirsiniz ve böylece sizi zorlamazlar. Bu bantlar bileklere veya ayak bileklerine takılabilir ve günlük hareketleri egzersize dönüştürebilir. Ayrıca spor salonu rutinine de harika bir katkı sağlarlar.

“Ayak bileklerimi güçlendirmeye ne dersiniz?” diye soruyorsunuz Endişelenmenize gerek yok. Basit bir çözümü var. İşte hızlı bir bakış:

Tenis topunu önererek başlayalım. Bir tenis topunu ayaklarınızın altında yuvarlayarak ve orada tutarak ayak bileklerinizi güçlendirebilirsiniz. Bu egzersizi yaparken elinizi duvara dayayarak kendinizi yukarıda tutmayı unutmayın.

Daha önce de belirtildiği gibi, bir başka kolay egzersiz de bilek ağırlıklarıdır. Ayak bileklerimiz bileklerimizden daha güçlü olma eğiliminde olduğundan, ayak bileklerinize daha fazla ağırlık uygulamanızı öneririz. Ayak bileklerinize takabileceğiniz ağırlıklar, günlük rutinleriniz için ve spora ekstra güç katmanın bir yolu olarak da kullanışlıdır.

Egzersizden önce ya da sonra herhangi bir rahatsızlık ya da şişlik hissederseniz doktorunuza danışmalısınız. Güç sizinle!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *