Basit Bir Egzersiz: Evde Yürüyüş

Genel kanının aksine, kapalı alanlarda yürüyüş yapmak da en az açık havada yürüyüş yapmak kadar faydalı olabilir. Bunun nedeni, evde yürüyüşün hazırlıksız yapılabilmesidir. Hatta bazı durumlarda evinizde yürümenin dışarı çıkmaktan daha faydalı olduğu bile söylenebilir. Yağmurlu, sıcak ya da soğuk olması gibi dış hava koşullarını dikkate almanıza gerek yoktur. Trafiği, böcekleri ve zararlı UV ışınlarına maruz kalma tehlikelerini unutabilirsiniz. En sevdiğiniz egzersiz kıyafetlerini giymek artık bir endişe değil. Kat kat giyinmek, güneş kremi sürerken terlemek veya kıyafetlerinizin renginin güneş ışığından nasıl etkileneceği konusunda endişelenmenize gerek yok.

İç mekanda yürürken, dışarıda yürüdüğünüzden daha az değişkeni göz önünde bulundurmanız gerekir. Egzersiz hızı, süresi ve yoğunluğu gibi parametreleri kendiniz seçebilirsiniz. Evde yürümek kilo vermek için harika bir yoldur.

Evinizde Nasıl Yürüyebilirsiniz?

Evde yürüyüş, kısa bir ısınma ile başlayabileceğiniz harika bir egzersizdir. Evde yürüyüş egzersizinize hızlı bir ısınma ile başlayın. Evde yürümeye başlamadan önce günlük hedeflerinizi belirlemelisiniz. Amacınız sadece günlük egzersizinizi artırmak ve kilo vermekse, evde yürüyüş yapmak hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

Egzersizinizin yoğunluğunu veya hızını artırarak daha fazla kalori ve yağ yakabilirsiniz. Bu, daha hızlı kilo vermenize ve kilo vermek için evde yürüyen birçok insandan biri olmanıza yardımcı olacaktır. Kilo kaybınızı ve yağ yakımınızı en üst düzeye çıkarmak için biraz yaratıcılığa, biraz yardıma ve muhtemelen ekipmana ihtiyacınız olacak. “Evde yürüyüş için nasıl yardım alabilirim?” diye merak ediyor olabilirsiniz Evde yürüyüş için yürüyüş uygulamalarına ve videolarına göz atın. YouTube videoları telefon uygulamalarına harika bir katkı sağlayabilir. Leslie Sansone, evde yürüyüş videolarıyla ünlenen küresel bir fenomendir. Farklı yürüyüş egzersizleri ve mesafeleri ile harika bir motivasyon kaynağı olabilir.

Sağlık uygulamaları ile yürüme mesafeniz, kaloriniz ve süreniz gibi parametreleri izleyebilirsiniz. Kullanıcılar StepApp, adidas running by Runtastic ve Nike Run Club gibi uygulamaları da tercih ediyor.

Evde yürüyüşü nasıl daha verimli hale getirebilirsiniz?

1. Eğimi Değiştirin

Kaslarınızı zorlamaya yardımcı olacak daha yoğun bir yürüyüş egzersizi için bir eğim ekleyin. Aynı zamanda yağ ve kalori de yakacaktır. Sadece hafif bir eğim olsa bile açık havada tepeye doğru yürümek yeterlidir. Eğer evdeyseniz, biraz yaratıcılık gerekebilir. Zaten varsa koşu bandınıza bir eğim ekleyebilirsiniz. Evinizde yoksa eğimli bir koşu bandı eklemek zor olabilir. Eğim eklemenin en kolay yolu merdivenlerdir. Bir apartman dairesinde merdivenlerden inip çıkmak eğimi artırabilir. Merdiven çıkmak istemiyorsanız, bacaklarınızı normalden daha yükseğe kaldırarak ve bir süre yürüyerek yürüyüşünüzü eğimli hale getirebilirsiniz.

2. Direncinizi değiştirin

Yürürken direnç eklemek için hafif ayak bileği veya el ağırlıkları kullanılabilir. Evde yürümek için ağırlık satın alabilirsiniz. Profesyonel ağırlıklar kullanmak istemiyorsanız plastik şişeleri suyla doldurun ve bileklerinize takın.

3. Hızınızı değiştirebilirsiniz

Koşu bandınızın hızını ayarlamak çok kolaydır. Oturma odanız gibi küçük bir alanda yürüyorsanız, hızınızı ayarlamak daha zor olabilir. Daha az adım atarak hızınızı artırabilirsiniz.

Evde Yürüyüş Videoları

Diğer fitness uzmanlarından gelenler de dahil olmak üzere birçok başka yürüyüş videosu bulabilirsiniz.

Kolay, rahat ve zaman kazandıran evde yürüyüş, televizyon karşısında yapabileceğiniz en iyi egzersizdir. Kaç yaşında olduğunuz önemli değil.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *