Alexia Putellas – Barselona’nın İncisi

Son yıllarda futbol endüstrisi kadın oyuncuların isimlerinden ve kariyerlerinden bahsetmeye başladı. Alexia Putellas Segura başarılı bir kariyere sahip. Alexia Putellas, 4 Şubat 1994 tarihinde Barselona’da doğmuş profesyonel bir futbolcudur. Sporu seven bir ailenin ilk çocuğu olarak Putellas’ın spora yönelmesi şaşırtıcı değildir. Putellas’ın futbol kariyeri, hem basketbol hem de futbolla ilgilenen ailesi tarafından desteklendi.

Alexia’nın ailesi sporcularla doluydu, o da onlara katılmaya karar verdi. Bu nedenle genç yaştan itibaren spor etkinliklerine katılmaya başladı. Genç yaşlardan itibaren bir Barcelona fanatiğiydi. Basketbolcu bir ailede doğdu ama basketbol, tenis ve hokey gibi diğer sporları da yaptı. Futbolun temellerini 7 yaşında atmaya başladı.

Alexia birçok sporla ilgileniyordu ama futbol en sevdiğiydi. Annesinin onu cesaretlendirdiğine inanıyor.

Çok küçük yaşlardan itibaren zamanının çoğunu spora ayırmasına rağmen, yaşıtları gibi o da eğitiminin bir kısmını Mollet Del Vallès mahallesindeki okulda tamamladı. Okulun ilk yıllarında futbolu daha çok sevmeye ve bu sporda daha rekabetçi olmaya başlayınca okul takımlarına katılmaya karar verdi. Bir kadın olmasına rağmen her zaman bir spor takımının parçası olmak istedi. Annesi onu bir futbol okuluna kaydolması için teşvik etti. Takım üyelerinin çoğunun erkek olmasına rağmen, kendisini eşit seviyede görüyordu. Sabadell kız takımına katılmadan önce CF Mollet UE erkek takımında üç set oynadı. Atmosferi beğenmediği ya da kendini rahat hissetmediği için takımdan ayrıldı.

Putella, 2013-2014 yılları arasında İspanya’nın Katalonya bölgesindeki Barselona’da bulunan Pompeu Fabra Üniversitesi’nde İşletme ve Yönetim okudu. Daha sonra futbol kariyerine odaklanmak için eğitimine ara verdi.

Henüz 16 yaşında olan Putellas’ın futbol tutkusu var. Barcelona’nın gençlik akademileri gözlemcileri onu yerel bir maçta futbol oynarken fark etti ve seçti. Başlangıçta heyecanlıydı ama çağrı alamayınca hayal kırıklığına uğradı.

Espanyol’a katıldıktan sonra kariyeri Levante’de yükselişe geçti. 2010 yılında kariyerinin ilk kupası olan Copa de la Reina’yı kazandı.

Putellas Levante’deki ilk yılında 34 maçta 15 gol attı.

Alexia Putellas üstün performansının ardından Barcelona ile sözleşme imzaladı. Barcelona, olağanüstü başarılarının ardından Alexia Putellas ile sözleşme imzaladı.

Putellas, 2019/2020 Sezonu için Barcelona’nın ikinci Kaptanı seçildi. Vicky Losada sakatlık geçirdi ve Putellas sezonun büyük bölümünde takımın kaptanlığını yaparak liderliğini gösterdi.

Camp Nou’da Barcelona’ya karşı gol atan ilk kadın oyuncu olan Putellas, 2020/2021 sezonunda Barcelona’nın 100. golünü attı.

Kariyerinin ilk Avrupa şampiyonu olarak Chelsea’ye karşı sahaya çıktı.

Putellas, aldığı sayısız ödül ve gösterdiği performanslar nedeniyle dünyanın en iyi kadın oyuncusu olarak kabul ediliyor. Kariyeri boyunca milli takımın yanı sıra Barcelona formasıyla toplam 331 maça çıkan oyuncu, 147 gol atıp 70 asist yaptı.

Birçok yaşıtına ilham veren başarısı ve azmiyle kariyerinde hızla yükselmeye devam eden Alexia Putellas, dünyada adından söz ettiriyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *