Adidas Logosu Ne Anlama Geliyor?

Artık hayatımızın bir parçası haline gelen adidas tasarımı ve logosunun neyi sembolize ettiğini biliyor musunuz? İkonik 3 şerit ve bu 3 şerit üzerindeki çeşitli desenler neyi temsil ediyor? Bugünkü blogumuzda bu soruları yanıtladık.

1971: Trefoil Logo

1920’lerde spor ayakkabılarla başlayan adidas, 1971 yılında ilk giyim serisini piyasaya sürdü. Her bir yaprak, ayakkabıların satıldığı kıtayı temsil etmektedir. Bu logo adidas’ın popüler kültüre ayak uydurmasına ve medyada popülerlik kazanmasına yardımcı oldu.

Dağ Logosu

Bir ayakkabının görünümünü taklit etmek için 3 şerit yeniden tasarlandı. Bu logo, dağlık görünümüyle performans ürünlerini temsil ederken aynı zamanda aşılması gereken engelleri de temsil ediyor.

2002: Adidas Neo

Diğer logoların aksine, bu logo daireler halinde düzenlenmiş üç şeritten oluşuyor. Bu çizgiler gittikçe inceliyor. Adidas Style, bir hayvan tarafından yırtılmış bir kumaşa veya yola benzeyen bir logo kullanıyor.

Genel olarak üç çizginin kökeni nedir?

Bu 3 şerit aslında 1940’larda Finlandiyalı bir ayakkabı üreticisinden satın alındı. adidas bu yıla kadar 3 şeride sahip değildi. Kısacası, üç şerit aslında anlamsızdır! Logonun basit ve evrensel olarak anlaşılır olması önemlidir. Dünyanın neresinde olursanız olun üç çizgili adidas logolarını tanıyacaksınız. Adını görmeseniz bile adidas’ı tanıyabilirsiniz. Birçok marka bu seviyeye ulaşmak için çabalar, ancak bu çok zordur. Adidas bunu en temel 3 çizgiyi kullanarak başardı. Tüm ürünlerinde kullanılabilen bir markadır.

Bir başka teori de şudur:

Bir başka teori de Adi Dassler’in iki şerit arasına üçüncü bir şerit eklemek istediğini söylüyor. Ayakkabılarını zaten 2 şeritli yapıyordu. Çünkü 2 şerit zaten Gebrüder Dassler Schuhfabrik adına kayıtlıydı. Ancak patent Finlandiyalı ayakkabıcıya aitti, bu nedenle kendi buluşu olmasına rağmen satın alması gerekiyordu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *