2022 Kış Olimpiyatları

Kış Olimpiyatları, büyük başarılara imza atan sporcuların yarıştığı dört yıllık bir etkinliktir. Kış Olimpiyatlarına 2018 yılında Güney Kore ev sahipliği yapmıştır. 4 Şubat’ta düzenlenen muhteşem etkinliğin açılış töreninde izleyicilere çarpıcı bir koreografi sunuldu. Bu görsel şölen 2022 Kış Olimpiyatları için gönüllüler tarafından hazırlandı. Pekin Ulusal Stadyumu, organizasyonun 15 dalında yaklaşık 2.900 yarışmacının mücadele edeceği açılış törenine ev sahipliği yapacak. Bu yarışma 20 Şubat’a kadar sürecek. Çin bütçe için 3.9 milyar dolar ayırdı. Çin 2008 yılında Yaz Olimpiyatları için 43 milyar dolar harcamıştı. bunu göz önünde bulundurduğunuzda 2022 çok da uçuk görünmüyor. Türkiye, 2022 Kış Olimpiyatları’na katılacak 90 ülkeden biri ve bu ülkeler arasında 90’dan fazla ülke bulunuyor.

2022 Pekin Kış Olimpiyatları'nda Norveç ilk günü zirvede tamamladı

Olimpiyatlarda Türkiye

Türkiye, 2022 Kış Olimpiyatları’nda dört farklı branşta madalya kazanmak için yarışacak. Bizi temsil edecek yedi sporcumuz kayakla atlama, kısa pist sürat pateni ve kayaklı koşu branşlarında yarışacak. Ülkemiz ilk kez 1936 yılında Almanya’da düzenlenen bir organizasyona katılmış, henüz madalya başarısı elde edememişti.

TRT Spor’dan canlı yayınlanan 2022 Kış Olimpiyatları’nda temsilcimiz Fatih Arda İpçioğlu kayakla atlamada ilk turda elendi ve final turuna kalamadı.

Furkan Akar, Pekin 2022 Kış Olimpiyatları'nda 6'ncı oldu - Forshaber

2022 Kış Olimpiyatları Branşları

2022 Kış Olimpiyatları curling (hızlı buz pateni), alp disiplini (kros kayağı), snowboard (skeleton bobsleigh), buz hokeyi (artistik patinaj), buz üzerinde kısa pist sürat pateni, serbest stil kayak ve kayakla atlama dallarında yarışmaları içermektedir.

O anın şokunu bir süre atlatamadım" - TRT Spor - Türkiye`nin güncel spor  haber kaynağı

Olimpik Kültür

Kış olimpiyatları ne zaman, nerede? 2022 kış olimpiyatları hangi kanalda? -  Son Dakika Haberleri

Kış Olimpiyatları yaklaşık 100 yıllık varlığı boyunca birçok ülkeyi etkilemiştir. Kış Olimpiyatları ilk olarak 1924 yılında Fransa’da düzenlenmiş ve tarihteki en eski olimpiyat olma özelliğini taşısa da, yarışmalar bu tarihten önce de düzenlenmekteydi. Yaz ve kış olimpiyatlarının yanı sıra çok sayıda profesyonel sporcuya ev sahipliği yapmanın bir sonucu olarak ülkeler yüksek düzeyde prestije sahip olabilmektedir. Olimpiyat hayranlarını turist olarak ülkelerine çekebilmek için birçok ülke etkinlikten çok önce adaylıklarını açıklıyor ve seçilmek için tüm kriterleri karşıladıklarından emin oluyorlar. Çin, 2022 Kış Olimpiyatları için prestij ve konuk açısından istatistiklerini yükseltti.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *