2010 Sonrası En Çok Oynanan Spor Oyunları

Spor oyunlarında herkes bir şeyler bulabilir. Arkadaşlarınıza en iyi olduğunuzu kanıtlayabilir veya yorucu bir iş gününün sonunda stres atabilirsiniz. Ya da rüya takımınızı yönetebilir ve bir başarıdan diğerine geçebilirsiniz.

Oyunların başlangıcından beri spor oyunları var olmuştur. Biraz daha derine bakarsanız, William Higinbotham’ın 1958’de bir osiloskop kullanarak yarattığı “Tennis For Two” ilk spor oyunu olarak kabul edilebilir.

Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte oyunlar o kadar sürükleyici hale geldi ki artık sahadaki sporcuların baskısını ve terini hissedebiliyoruz. Takımımızın zaferinin sevincini de yaşayabiliyoruz. 2010’lu yıllar oyunların gelişiminin en yüksek ve hızlı olduğu yıllardı. İşte Metacritic’e göre geçtiğimiz on yılın en popüler oyunları.

FIFA

EA tarafından üretilen ve Avrupa’da dağıtımı yapılan FIFA serisi, futbolseverler arasında her zaman özel bir yere sahip olmuştur. Gerçek şu ki, EA tarafından üretilen ve dağıtılan FIFA serisi, futbol severlerin kalbinde her zaman özel bir yere sahip olmuştur.

FIFA’nın gerçekçi pas ve şutları, fiziksel mücadeleleri, savunma dinamiklerindeki inanılmaz gelişmeler ve rekabetçi çevrimiçi oyun modu, diğer özelliklerinin yanı sıra, neden tüm dünyadaki en popüler spor oyunu olduğunu gösteriyor. Oynanış sürekli olarak geliştiriliyor ve oyun her yıl gelişmeye devam ediyor.

FIFA yeni nesil konsolları duyurdu. Bu, yeni ışıklandırma ve gölgelendirme iyileştirmelerini, geliştirilmiş oynanışı ve geliştirilmiş oyuncu animasyonlarını içeriyor. FIFA, yeni nesil konsolların yeteneklerini ve özelliklerini tam olarak kullanmayı vaat ediyor.

Piyasaya sürüldüğünden bu yana 260 milyondan fazla satılan en popüler spor oyunu FIFA 2018, 24 milyon kullanıcı ile en çok satan oyunlar listesinde 32. sırada yer alıyor.

Madden NFL

Adını Amerikan Futbolu’nun en büyük isimlerinden biri olan efsanevi Amerikan futbolu koçu ve yorumcusu John Madden’dan alan Madden NFL’in alanında eşi benzeri yoktur.

Madden NFL, Amerikan futbolunun ve video oyunlarının Amerika Birleşik Devletleri dışında popüler olmamasına rağmen, son on yılda en çok oynanan oyunlardan biri. Bunun en önemli göstergelerinden biri de Madden NFL’in sadece son 10 yılda 130.000.000 kopya satmış olmasıdır.

Madden NFL ihtiyacınız olan her şeyi sunan bir oyundur. Bir kolej çaylağı olarak başladığınız ve bir Amerikan Futbolu efsanesi olmak için ilerlediğiniz bir kariyer moduna sahiptir. Ayrıca takımınızı kurduğunuz ve ligi ele geçirdiğiniz bir franchise modu da var.

Pro Evolution Soccer

Yıllar geçtikçe futbol oyunları arasındaki rekabet arttı. Konami’nin Pro Evolution Soccer (ya da yaygın adıyla PES) oyunu en iyi spor oyunları listesinde üçüncü sırada yer alıyor. Bu da oyunun ne kadar iddialı olduğunu gösteriyor.

Dünya çapında 107.000.000 kopya satan Pro Evolution Soccer, çok küçük bir bütçeyle geliştirilmiş olmasına rağmen oynanış açısından rakiplerini yakalamaya kararlı.

PES, bir önceki yılın hız ve pas temelli oyun tarzını geliştirerek ve daha geniş bir oyun tarzı benimseyerek, geçmişte gündeme gelen lisans anlaşmazlıklarına bir an önce son vermeye çalışıyor. Buna Juventus ve Manchester United gibi takımların sponsorluk anlaşmaları da dahil.

Yeni nesil konsolların piyasaya çıkmasıyla birlikte, Türk oyuncuların da yoğun ilgi gösterdiği PES’in büyük gelişmeler göstermesi ve 2020 ve sonrasında FIFA ile kıyasıya rekabet etmesi bekleniyor.

NBA 2K

İster Ultimate Team modunda kendi NBA hanedanlığınızı kurmak isteyin, ister kendi NBA yıldızınızı yaratmak isteyin, NBA 2K’da her şey var.

NBA 2K, dünya çapında satılan 90 milyon kopya ve her yıl gelişen oyun dinamikleri ile basketbol oyunlarının tartışmasız lideri olmuştur.

NBA 2K, süper yıldızları ve NBA anlaşmalarıyla hem oyun hem de basketbol dünyasında bir isim haline gelmiştir. Muhtemelen NBA 2K, uzun yıllar boyunca en popüler oyunlar listesinde üst sıralarda yer almaya devam edecek.

Gran Turismo

Gran Turismo dünyanın en popüler spor oyunudur.

Gran Turismo, zorlu oynanışı ve mükemmele yakın işleme motoru ile hem rekabetçi oyuncuları hem de sadece eğlenmek isteyen insanları bir araya getirebilen nadir serilerden biridir. Son on yılda 80 milyon kopya satan Gran Turismo, yalnızca harika bir spor oyunu değil, aynı zamanda tarihin en büyük oyun serilerinden biridir.

WWE 2K

Bir dönem Türk gençleri arasında da büyük bir hayran kitlesine sahip olan WWE, spor oyunları arasında önemli bir yere sahip. WWE 2K, profesyonel yazarlar tarafından yaratılan sürükleyici hikayesi ve dövüşlerdeki her tekme ve yumruğun heyecanıyla, mevcut en iyi dövüş sporları video oyunlarından biridir. Bugüne kadar 60 milyon satması bunun en iyi göstergesidir.

Oyun teknolojisi ilerliyor ve bu seri hayranları için gerçekçi bir oyun deneyimi sunmaya devam edecek gibi görünüyor. WWE 2K bu vahşi sporu deneyimlemenin en iyi yolu!

Roket Ligi

Rocket League akla gelen ilk spor oyunu değil. Ancak futbol ile araba yarışını bir araya getirerek son yıllarda dünyanın en popüler oyunlarından biri haline geldi.

2015’te piyasaya sürülen Rocket League, geniş oyuncu kitlesi ve Barcelona ve Ajax gibi dünyaca ünlü spor kulüpleriyle kurduğu takımlarla büyük ilgi gördü. Rocket League bugün 60 milyon kopya ile önemli bir çevrimiçi spor oyunudur.

Tony Hawk’ın

Önceki nesil konsollarda popüler olan bir oyun serisi olan Tony Hawk, düşüşe geçmesine rağmen şu anda 30 milyon kullanıcıya sahip. Tarihi mekanlardan dünyanın en ünlü kaykay parklarına kadar onlarca mekanı ile birçok kaykaycı hala onu seviyor.

Tiger Woods PGA Turu

Bu golf oyunu, seri 2015 yılında sona ermiş olsa da golf hayranları için vazgeçilmezdir. 25.000.000 kopya sattı ve geniş bir oyuncu kitlesine sahipti.

Futbol Menajeri

Football Manager serisi, sadece sporda değil, tüm oyunlarda en karmaşık ayrıntılardan bazılarına sahiptir.

18.000.000 kopya satan bu seri, en popüler ve sadık oyunlar arasında yer almaktadır. Herhangi bir takımın kontrolünü ele almanıza ve antrenman tesislerinden kardeş takımlara, sağlık personelinden U13 takımının kaptanına kadar her şeyi ayarlamanıza olanak tanır.

Football Manager serisi, futbol simülasyonunu tüm gerçekliğiyle deneyimlemenizi sağlayacaktır.

NHL

Rusya ve Kanada gibi hokeyin popüler bir spor haline geldiği ülkelerde NHL serisi çok popülerdir. NHL serisi 7 milyondan fazla satarak buz hokeyi meraklıları için önemini kanıtlamıştır.

Ultimate Balıkçılık Simülasyonu

Balık tutmaktan hoşlanan ancak çevreye zarar vermek istemeyenlerin severek oynadığı Ultimate Fishing Simulator, balık tutma tutkunlarına yönelik bir oyun.

MLB The Show

Kuzey Amerika veya Japonya dışında popüler olmayan MLB The Show Serisi, yayınlandığı günden bu yana kendi alanında en çok izlenen seri olmayı sürdürdü.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *