2002 FIFA : Türk Futbolunun Dönüm Noktası

2002 Dünya Kupası sadece Türkiye için değil, tüm dünya için önemliydi. Bu turnuva ile ilk FIFA Dünya Kupası Asya’da düzenlenmiş oldu. Ayrıca ilk kez iki ülke birden ev sahipliği yaptı. Blogumuzda hem 2002 Dünya Kupası’nı hem de Türk futboluna etkilerini derledik.

Dünya Kupası tarihi 2002 - Son Dakika Haberleri

Katılan ülkeler ve maçlar

Turnuvaya aralarında Güney Kore ve Japonya’nın da bulunduğu 32 ülke katıldı. A Grubunda Danimarka, Senegal ve Uruguay yer alırken, Danimarka ve Senegal gruptan çıktı. B Grubu’nda İspanya ve Paraguay gruptan çıkarken, Güney Afrika ve Slovenya da elendi. C Grubu’nda Brezilya, ülkemiz ve Kosta Rika gruptan çıktı. D Grubunda Güney Kore ve ABD turnuvaya veda etti; Portekiz ve Polonya da elendi. E grubunda Almanya ve İrlanda turnuvada kalırken Suudi Arabistan ve Kamerun elendi. İsveç, İngiltere ve Meksika F, G ve H gruplarından çıkan tek takımlar olurken İtalya, Japonya ve Belçika da turnuvadan ayrıldı.

Brezilya birinciliği kazandı. Almanya finalde Brezilya’ya 2-0 yenilerek gümüş madalya kazandı. Ronaldo her iki golü de atan isimdi ve turnuvanın en iyi oyuncusu seçildi. Türkiye ise üçüncülük maçında Güney Kore’yi ilk yarıda attığı 3 golle 3-2 yendi. Bu, ülkenin ilk Dünya Kupası galibiyeti oldu.

Türkiye 2002 Dünya Kupası'nda üçüncü oldu - Son Dakika Haberleri

Türk Futbolu: Yer

Türkiye’nin katıldığı ikinci Dünya Kupası, adını dünya futbol tarihine yazdırdı. Altın gol kuralının geçerli olduğu son turnuvada, İlhan Mansız’ın Senegal’e attığı altın gol, takımın daha önce hiç başaramadığı yarı finale yükselmesini sağladı. Türkiye milli takımı Güney Kore ve Japonya’da 60.000’den fazla seyircinin önünde oynadı. Bu da Türkiye’yi küresel bir konu haline getirdi. Milli takım turnuvayı en iyi kalecilerden, defans oyuncularından ve forvetlerden biriyle tamamladı. Yarı finalde Brezilya’ya kaybettikten sonra üçüncülük maçında Güney Kore karşısında galip gelen Türkiye, ilk kez bir Dünya Kupası’nda yer aldı.

Gelecek Dünya Turnuvalarında da aynı gururu yaşamayı umuyoruz. Ve ülkemizi görmek istiyoruz. Türkiye’yi gururlandırdıkları için kendilerine teşekkür ediyoruz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *